Kemikler Köyü Mevkii Milas Bodrum Karayolu 18.km 48200 Milas Muğla - Türkiye T: +90 252 559 0283 F: +90 252 559 0287
Türkçe English

AKVA KÜLTÜRYAVRU BALIK

YAVRU BALIKTA DÜNYANIN EN BÜYÜK KAPASİTESİ

1997 yılında Ören Kuluçkahane Tesisi'nde yıllık 4 milyon adet çipura ve levrekle başlayan kapasitemiz günden güne gelişerek, sektör lideri Kılıç Deniz’i, çipura ve levrek alanında dünyanın en büyük deniz ürünleri kuruluşu unvanına kavuşturmuştur.

Kılıç Deniz, 2016 yılı itibariyle yıllık 400 milyon yavru balık kapasitesine sahiptir ve son 6 yıldır bu yavru balıkların bir kısmını, her yıl artan bir miktarda ihraç etmektedir.

Kılıç Deniz, son 3 yıldır ürettiği yavru balıkların bir kısmını her yıl artan bir miktarda ihraç etmektedir.

İhracat yapılan ve çalışmaları sürdürülen ülkeler, sırasıyla Yunanistan, Tunus, Fas, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'dir.

Gerek yurtiçi, gerek yurtdışı canlı yavru balık nakliyesi amacıyla kullanılan geniş bir araç filosunun yanısıra, sahip olunan 28 m ve 42 m'lik 2 adet özel yavru balık nakliye gemisi de bu alanda hizmet vermektedir.

Ar-Ge Proje Geliştirme ve Üretim Birimleri'nin ortaklaşa çalışmasıyla birçok yeni proje hayata geçirilmiştir. Bazı projeler de yoğun çalışmalarla uygulamaya geçme aşamasına gelmiştir.

Üniversitelerle "Sanayi-Üniversite" işbirliği çerçevesinde yürütülen projeler yanında, AB bünyesinde de ortak araştırma işbirlikleri sürdürülmektedir.

Ar-Ge çalışmaları, mevcut iş geliştirmenin yanında, ağırlıklı olarak yeni tür balıklara yönelik biyo-teknolojik çalışmalardır. Bugüne kadar çipura ve levrek dışında sinarit, fangri, mercan, mırmır, karagöz, minekop, sarıkuyruk, kefal, sarıağız, sivriburun, laos, kalkan ve mersin balıklarının yavruları ticari boyuta kavuşturulmuştur. Halen yoğun bir şekilde kalkan, mersin, kefal, sarıağız balıkları üzerinde çalışmalar devam etmektedir. İlerleyen yıllarda bu miktarların artırılması planlanmaktadır.

Konusunda uzman deneyimli personel kadrosuna sahip her bir tesiste öncelikli hedef, gelişen teknolojiyi takip ederek en kaliteli, sağlıklı ve uygun maliyetli yavru balıkçılığın gerçekleştirilmesidir.

Akva Kültür - Yavru Balık
Akva Kültür - Yavru Balık
Akva Kültür - Yavru Balık

2004 yılında devreye giren mikrobiyoloji laboratuvarındaki deneyimli veteriner, mikrobiyolog ve su ürünleri mühendislerinden oluşan kadro, bir ilke imza atarak, hem iç bünye için balık sağlığı yönünden yapılan çalışmalara destek vermekte, hem de satış sonrası teknik hizmet sunma anlayışıyla çalışmalar yapmaktadır.

Satışı yapılan yavru balıklar, balık sağlığı ekipleri tarafından muayene edilip, mikrobiyolojik analizleri yapılarak "Sağlık Sertifikası" ile müşteriye teslim edilmektedir. Bunun yanında tesislerde aşılanan her yavru balığa "Aşı Sertifikası" da düzenlenmektedir.

Yavru balık tesislerimiz, 2005 yılında almaya hak kazandığı ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile kalitesini kanıtlamıştır. Ayrıca tüm entegrasyon süreci bir izlenebilirlik programıyla takip altında tutulmaktadır.