Kemikler Köyü Mevkii Milas Bodrum Karayolu 18.km 48200 Milas Muğla - Türkiye T: +90 252 559 0283 F: +90 252 559 0287
Türkçe English

AKVA KÜLTÜRİŞLEME - PAKETLEME

Dünyaya geldikleri andan itibaren en ileri teknoloji kullanılarak işlenebilir büyüklüğe ulaşan balıklar ve avcılık yolu ile elde edilen balıklar özel yöntemlerle hasat edilmektedir.

Kılıç Deniz’in AB standartlarındaki paketleme-işleme tesisinde, tüm ürünler, soğuk zincirin sofralara kadar korunduğunu kayıt altına alan ISO 9001, ISO 22000 Kalite ve Gıda Güvenliği Yönetim Belgeleri ve BRC ve IFS Gıda Belge Standartları güvencesi ile işlem görür. Bu süreçte de tam izlenebilirlik sağlanır.

Ürünler, hasat işleminden sonra ısı izolasyonlu tanklarla gıda güvenliği ve Codex Alimentaris Comission direktifleri doğrultusunda kurulmuş ve AB tarafından sağlık onay numarası verilmiş Kılıç Deniz Ürünleri Paketleme İşleme Tesisi’ne nakledilir.

Balıklar, müşterilerden gelen talepler doğrultusunda elektronik boylama makinelerinden geçirilip gramajlarına göre ayrılarak natürel olarak paketlenir veya işlem aşamasına girilip içi temizlenmiş ve fileto yapılmış şekilde, taze soğutulmuş veya dondurulmuş olarak sevkıyata hazır hale getirilir.

Avcılık yolu ile temin edilen ahtapot, kalamar, sübye, karides gibi deniz ürünleri de bu tesislerde işlenerek yurtiçi ve dünya pazarlarına sunulur.

2008 yılında başlanan alabalıkla ilgili çalışmalar için Kahramanmaraş'da yıllık 13.000 ton işleme kapasitesine sahip bir paketleme-işleme tesisi kurulmuştur.

Akva Kültür - İşleme - Paketleme
Akva Kültür - İşleme - Paketleme
Akva Kültür - İşleme - Paketleme

Kahramanmaraş Paketleme-İşleme Tesisi’nde taze soğutulmuş, dondurulmuş ve fümelenmiş normlarda ürün paketlenmesinin yanısıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki su kaynaklarımızda doğal olarak bulunan sazan, yayın, yılan balığı gibi su ürünlerinin de işleme ve değerlendirmesi yapılarak, ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır.