Kemikler Köyü Mevkii Milas Bodrum Karayolu 18.km 48200 Milas Muğla - Türkiye T: +90 252 559 0283 F: +90 252 559 0287
Türkçe English

AKVA KÜLTÜRBALIKÇILIK

YILLIK KAPASİTE 45.000 TON ÇİPURA, LEVREK VE ALABALIK YETİŞTİRME KAPASİTESİ

Kılıç Deniz'e bağlı olarak Bafa, Ören, Akarca ve Güvercinlik'de faaliyet gösteren kuluçkahanelerdeki çipura ve levrek yavruları, yaklaşık 3 – 5 gr. ağırlığa eriştiğinde, kafes işletmelerindeki yavru tesislerine aktarılarak, 20 m. çaplı HDPE kafeslere yerleştirilir.

Büyük bir dikkat ve özenle bakılarak yaklaşık 30-40 gr. aralığına getirilen yavrulardan çipuralar, onlar için özel olarak üretilen ağların takılı olduğu, 30-50 m. çapındaki HDPE kafeslere aktarılır. Ardından da büyütme tesislerine gönderilir. Bu işlem, ilerde oluşabilecek boy farkının kapatılabilmesi ve sağlıklı büyümenin sağlanabilmesi için yapılmaktadır.

Levrekler, çipuralara göre hastalıklara karşı daha hassas olduklarından, 30-50 gr. ağırlığında iken enjeksiyon yöntemi ile teker teker aşılanır ve bu uygulama sonrası boylanıp sayılarak 30-50 m çaplı HDPE kafeslerine aktarılır. Sonrasında da çipuralar gibi büyütme tesislerine gönderilir.

Büyütme tesislerinin %100'ü açık deniz-off shore sistemleri olup, otomatik yemleme sistemleri ve su altı ile su üstü kameraların kullanıldığı son teknolojiye sahip ünitelerdir. Deneyimli mühendis, dalgıç ve uzman personelin çalıştığı bu sistemlerde, gerek su altı gerek su üstü kontroller büyük bir dikkat ve özveri ile yapılmaktadır.

Farklı türler olarak sinarit, fangri, mercan balıkları pazara sunulmuştur. Mırmır, sivriburun ve minekop balıkları üzerindeki çalışmalar devam etmektedir.

Levrek balıkları 16-22 ay, çipura balıkları 13-14 ay sonunda porsiyonluk boya ulaşmakta ve pazara sunulmak üzere yine holding bünyesindeki paketleme tesisine gönderilmektedir.

Kılıç Deniz Kafes İşletmeleri çevre mevzuatına uymayı, çevre kirlenmesine neden olabilecek etkenleri kontrol altında tutarak çevreye verilebilecek kirlilik ve zararı en aza indirmeyi ilke haline getirmiştir. Bu işletmeler, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

Akva Kültür - Balıkçılık
Akva Kültür - Balıkçılık
Akva Kültür - Balıkçılık
ALABALIKTA HEDEF

Kılıç Deniz bünyesindeki alabalıkla ilgili faaliyetler, Kahramanmaraş Sır Barajı, Kayseri Bahçecik Barajı ve Gaziantep Karkamış Baraj göletinde devam etmektedir. Tüm baraj göletlerindeki kapasite, 6.725 tona ulaşmıştır. Deniz balıklarındaki birikim ve deneyimle alabalıkta da çok kısa bir sürede Avrupa'nın en iyisi olmak birinci hedeftir.